Všeličo sme už preskákali.

Aj v každom prvom modeli SUV prémiovej nemeckej značky, ktorý sa montoval v Amerike, máme naše diely. Dokonca je ich vidieť v interiéri.

Aj dvojnásobnú formu, ako ešte nikto, pre plastovú klietku svetového výrobcu ložísk, sme vyriešili. Spolu so sériovou výrobou dielov. Ten projekt úspešne beží už takmer dve desaťročia.

Aj rovnú hlavnú rúru prúdového leteckého motora sme, ešte predtým, dokázali vyrobiť v strojárňach. To bol tiež tvrdý oriešok.

Aj digitálny senzor pre švajčiarskeho zákazníka (na priamo) sme zvládli v sériovej výrobe. S najvyššou úrovňou kvality a pritom so samokontrolou operátorov. Zaviedli sme aj viaceré moderné podnikové systémy – plánovanie (individuálne pre každého pracovníka), vyhodnocovanie výkonu ľudí, manažment s prvkami samoriadenia a vodcovstvo založené na slušnosti a vzájomnom rešpekte.

Všetky tie úspechy mali v sebe kusisko úsilia, nadšenia, nápadov, techniky aj organizácie a riadenia. Po rokoch sme zistili, že práve technika a technológie nám išli vždy najlepšie. A organizácia a riadenie boli slabšie. Hlavne toho ľudského typu. A možno je to aj v dnešnej dobe podobné vo viacerých firmách.

Ľudia vytvárajú bohatstvo firmy.

Preto treba hlavnú pozornosť zamerať práve na ľudí. Aby boli schopnejší a ochotnejší. Aby mali záujem nielen plniť pridelené úlohy, ale aj prichádzať s novými nápadmi, hľadať nové riešenia, zavádzať zmeny.